We are a leading Distributor / Channel Partner of yuken pvr 1050 hydraulic vane pump and yuken vane pump from Vasai Virar, India.
₹ 18520 / Piece Get Latest Price
| Series | PVR 150 |
| Displacement | 120cc/rev |
| Max Pressure | 210 bar |
| Applications | Supercharging |
| Pump Design | Single Vane |
| Shaft Type | Keyed |
| Discharge | 5LPH |
| Usage/Application | Industrial |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Number Of Stages | Single Stage |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 260 V |
| Material | MS |
| Max. Speed | 1400 rpm |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Rotary Vane Pump |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12102 / Piece Get Latest Price
| Series | PVR 1T |
| Applications | Power Steering |
| Pump Design | Single Vane |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Shaft Type | Keyed |
| Discharge | 5LPH |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Voltage | 220 V |
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
| Displacement | 11.1 cm3/rev |
| Max Pressure | 70 kgf/cm2 |
| Brand | Yuken |
Minimum order quantity: 1 Piece
Incepted in the year 2020, Bharat Hydraulic is a distinguished Retailer, Service Provider and Trader offering an enormous consignment Of Hydraulic Pump Repairing Service, Mild Steel Hyraulic Pump etc.
Md Chand Ali (Owner)
Bharat Hydraulic
Dindhandhu Jha Chawl, SR No 195/03, Jha Nagar, Gauraipada, Santosh Bhuvan, Nallasopara East, Tal-Vasai Dist.
Vasai Virar - 401209, Palghar, Maharashtra, India