Our range of products include rexroth a2fm32/61 hydraulic pump, eaton hydraulics piston pumps, a10vso45dfr/32l rexroth hydraulic pump, parker pvp140 axial piston pump, hydraulic piston pump and tokyo keiki,vickers and denision pump cartridge.
₹ 98208 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 20 LPM |
| Pump Type | Hydraulic Pump |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | Hydraulic Drive |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Pressure | 10 Bar |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 75400 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Axial piston |
| Discharge | 5LPH |
| Max Flow Rate | 100LPM |
| Displacement | 90 cc/rev |
| Max Pressure | 350 bar |
| Applications | Supercharging |
| Control Type | Load sense |
| Mounting Type | ISO mount |
| Brand | Eaton |
| Usage/Application | Industrial |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Number Of Stages | Single Stage |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Material | MS |
| Max. Pressure | 10 bar |
We "Bharat Hydraulic" are a Proprietorship Firm, engaged as the Distributor / Channel Partner, Retailer & Service Provider of Hydraulic Pump Repairing Service, Mild Steel Hydraulic Pump etc.
₹ 175120 / Piece Get Latest Price
| Series | A10VSO |
| Type | Axial Piston Pumps |
| Pump Type | Axial Piston |
| Displacement | 180 cm³/rev |
| Control Type | Pressure Comp |
| Max Pressure | 350 bar |
| Power Source | AC Powered |
| Mounting Type | SAE A |
| Motor Horsepower | 50 hp |
| Pressure | 100 Bar |
| Flow Rate | 10 LPM |
| Usage/Application | Industrial |
| Shaft Type | Splined Shaft |
| Rotation | Clockwise |
| Condition | New |
| Motor Speed | 2000 RPM |
| Material | MS |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 210 V |
| Brand | Rexroth |
Minimum order quantity: 1 Piece
Bharat Hydraulic is a distinguished Retailer, Service Provider and Trader offering an enormous consignment Of Hydraulic Pump Repairing Service, Mild Steel Hyraulic Pump etc.
₹ 242341 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Swashplate |
| Flow Rate | Upto 10LPH |
| Displacement | 45 cc/rev |
| Max Pressure | 210 bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | Pneumatic |
| Control Type | Pressure comp |
| Max Flow Rate | <50 LPM |
| Circuit Type | Open circuit |
| Brand | Parker |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Flange mount |
| Rotation | Clockwise |
| Shaft Type | Keyed shaft |
| Port Size | SAE 3/4 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 54000 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Swashplate |
| Discharge | 100 litre/hr |
| Displacement | 90 cc/rev |
| Max Pressure | 250 bar |
| Applications | Supercharging |
| Type | Single Vane Pump |
| Control Type | Power control |
| Mounting Type | Flange mount |
| Brand | Rexroth |
| Usage/Application | Industrial |
| Motor Horsepower | 1 HP, 3 HP |
| Rotation | Clockwise |
| Number Of Stages | Multi Stage |
| Shaft Type | Splined shaft |
| Frequency | 50 Hz |
| Port Size | G1/2 |
| Voltage | 220 V |
| Circuit Type | Closed circuit |
| Material | Cast Iron |
| Head | 5 m |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8051 / Piece Get Latest Price
| Pump Design | Single Vane |
| Discharge | 50 litre/hr |
| Displacement | 10 cc/rev |
| Max Pressure | 70 bar |
| Applications | Supercharging |
| Type | Rotary Vane Pump |
| Flow Rate | 40 LPM |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Shaft Type | Keyed |
| Max Flow Rate | Upto 10LPM |
| Usage/Application | Idustrial |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Rotation | Clockwise |
| Number Of Stages | Single Stage |
| Body Material | Ductile Iron |
| Fluid Type | Hydraulic Oil |
| Brand | Veljan |
Minimum order quantity: 2 Piece
1 Hydraulic fluid
Omit: mineral oil based fluid
F3: Phosphate ester fluid
F11: Water glycol fluid
2 Low noise double fixed displacement vane pumps
SQP(S)21 Series
SQP(S)31, 32 Series
SQP(S)41, 42, 43 Series
3 Shaft end pump displacement
4 Cover end pump displacement
5 Shaft end configuration
86: parallel sq. key
6 Shaft end delivery port position (viewed from cover end)
A: opposite suction port
B: 90º CCW from suction port
C: inline with suction port
D: 90º CW from suction port
7 Cover end delivery port position (viewed from cover end)
A: 135º CCW from suction port (opposite suction port)
B: 45º CCW from suction port (90º)
C: 45º CW from suction port (inline with suction port)
D: 135º CW from suction port (90º)
Note: SQP(S)43 Series indicated in ( )
8 Pump mounting
Omit: flange mounting
2*: foot mounting
₹ 35152 / Piece Get Latest Price
| Series | A10VSO |
| Pump Type | Axial Piston |
| Displacement | 71 cm³/rev |
| Service Location | Pan India |
| Control Type | Hydraulic Control |
| Max Pressure | 280 bar |
| Mounting Type | SAE B |
| Product Under Warranty | Yes |
| Reconditioning Product | Milling Machine |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 220V |
| Frequency | 50 Hz |
| Speed | 1400 rpm |
| Material | MS |
Minimum order quantity: 1 Piece
The A10VO, A10VSO, A10VNO, A10VSNO are variable pumps with axial piston
rotary group in swashplate design for hydrostatic drive in an open circuit. Flow is
proportional to drive speed and displacement. The flow can be steplessly changed by controlling the cradle (13). For axial piston units with swashplate design, the pistons (11) are arranged axially to the drive shaft (1).
In an open circuit, the hydraulic fluid flows from the reservoir to the hydraulic pump
from where it is fed to the consumer, e.g. hydraulic motor. From the consumer, the
hydraulic fluid flows directly back to the reservoir.
Que and rotational speed are applied to the drive shaft (1) by a drive motor. The cylinder (10) is picked up and turned by the splines of the drive shaft.
With every revolution, the pistons (11) complete a stroke in the cylinder bores, the
size of which depends on the pitch of the cradle (13). The slipper pads (12) are held
on with the pistons and guided along the glide surface of the cradle by the retaining
plate (3). The cradle setting during a rotation causes each piston to move over the
bottom and top dead centers and back to its initial position. During this sequence,
hydraulic fluid is fed in and drained out through the two control slots in the control
plate (7) according to displacement. On the suction side (9) hydraulic fluid flows
into the piston chamber as the piston recedes. At the same time, on the high-
pressure side (6) the hydraulic fluid is pushed out of the cylinder chamber into the
hydraulic system by the pistons.
The swivel angle of the cradle (13) is continuously adjustable. Adjusting the swivel
angle changes the piston stroke and, with it, the displacement. The swivel angle is
controlled hydraulically by means of the stroking piston. The cradle is mounted for
easy motion in swivel bearings. When pressurized, the cradle is held in balance by
the swiveling forces of the rotary group, which are generated by the eccentrically
mounted swashplate and by the control pressure. When depressurized, the
spring (2) presses the cradle to maximum swivel angle. Increasing the swivel angle
increases the displacement; reducing the angle reduces displacement accordingly.
₹ 32011 / Piece Get Latest Price
| Series | PVB |
| Pump Type | Centrifugal Pump |
| Displacement | 10 cm³/rev |
| Control Type | Hydraulic Control |
| Max Pressure | 210 bar |
| Mounting Type | SAE C |
| Motor Horsepower | 1HP |
| Flow Rate | 70 LPM |
Minimum order quantity: 1 Piece
Bharat Hydraulic is a distinguished Retailer, Service Provider and Trader offering an enormous consignment Of Hydraulic Pump Repairing Service, Mild Steel Hyraulic Pump etc.
₹ 14400 / Piece Get Latest Price
| Series | HPV |
| Pump Type | Hydraulic Pumps |
| Flow Rate | Upto 50LPM |
| Displacement | 165 cm³/rev |
| Control Type | Electric Proportional |
| Max Pressure | 420 bar |
| Power Source | AC Powered |
| Application | Marine, Industrial Drive |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Pressure | 15 Bar |
| Power | 2 kW |
| Usage/Application | Industrial |
| Motor Speed | 3000 RPM |
| Material | MS |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 210 V |
| Media | Water |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 55200 / Piece Get Latest Price
| Section Count | 2 Sections |
| Discharge | 10LPH |
| Total Flow Rate | 100 LPM |
| Max Pressure | 210 bar |
| Applications | Power Steering |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Shaft Type | Keyed |
| Brand | Denison |
| Max Flow Rate | Upto 10LPM |
| Usage/Application | Industrial |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Number Of Stages | Single Stage |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 210 V |
| Material | MS |
| Head | 5 m |
| Country of Origin | Made in India |
Md Chand Ali (Owner)
Bharat Hydraulic
Dindhandhu Jha Chawl, SR No 195/03, Jha Nagar, Gauraipada, Santosh Bhuvan, Nallasopara East, Tal-Vasai Dist.
Vasai Virar - 401209, Palghar, Maharashtra, India