Providing you the best range of kawasaki hydraulic pump with effective & timely delivery.
₹ 27485 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Hydraulic Pumps |
| Displacement | 140 cc/rev |
| Max Operating Pressure | 280 bar |
| Usage / Application | Excavator |
| Power Source | DC Powered |
| Pump Configuration | Double Pump |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Brand | Kawasaki |
| Model Name/Number | K3vk |
| Flow Rate | Upto 25 LPM |
| Power | Hydraulic Drive |
| Usage/Application | Industrial |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Shaft Type | Splined |
| Motor Speed | 2000 RPM |
| Max Speed | 1800 RPM |
| Material | MS |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 230 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
Md Chand Ali (Owner)
Bharat Hydraulic
Dindhandhu Jha Chawl, SR No 195/03, Jha Nagar, Gauraipada, Santosh Bhuvan, Nallasopara East, Tal-Vasai Dist.
Vasai Virar - 401209, Palghar, Maharashtra, India