Our product range includes a wide range of daikin v15a2rx-95 hydraulic pump, yuken pvr 150 vane pump and tokimec tokyo keiki triple vane repairing services.
₹ 39325 / Piece Get Latest Price
| Series | V Series |
| Motor Speed | Upto 1000 RPM |
| Pump Type | Variable Piston |
| Displacement | 10 cm³/rev |
| Control Type | Manual |
| Max Pressure | 160 bar |
| Power Source | AC Powered |
| Application | Press, Injection Moulding, General Industry, Plastic Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Flow Rate | 60 LPM |
| Usage/Application | Industrial |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Noise Level | Low Noise |
| Material | CI |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 21200 / Piece Get Latest Price
| Series | PVR150 |
| Displacement | 40 cc/rev |
| Max Pressure | 140 bar |
| Applications | Supercharging |
| Type | Single Vane Pump |
| Pump Design | Single Vane |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Shaft Type | Keyed |
| Discharge | 10LPH |
| Usage/Application | Industrial |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Number Of Stages | Single Stage |
| Frequency | 30 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 74466 / Piece Get Latest Price
| Section Count | 3 Sections |
| Discharge | 45LPH |
| Total Flow Rate | 120 LPM |
| Max Pressure | 100 bar |
| Applications | Supercharging |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Shaft Type | Keyed |
| Brand | Veljan |
| Usage/Application | Industrial |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Number Of Stages | Multi Stage |
| Rotation | Clockwise |
| Frequency | 50 Hz |
| Body Material | Cast Iron |
| Voltage | 230 V |
| Fluid Type | Hydraulic Oil |
| Material | MS |
| Section Flow Split | Unequal |
| Head | 5 m |
| Max. Speed | 2000 rpm |
Minimum order quantity: 1 Piece
Md Chand Ali (Owner)
Bharat Hydraulic
Dindhandhu Jha Chawl, SR No 195/03, Jha Nagar, Gauraipada, Santosh Bhuvan, Nallasopara East, Tal-Vasai Dist.
Vasai Virar - 401209, Palghar, Maharashtra, India