Prominent & Leading Distributor / Channel Partner from Vasai Virar, we offer rexroth axial piston variable pump, rexroth a2fo28/61 axial piston pump, kawasaki k3vls85-1nrch-lm hydraulic pump, kawasaki hydraulic piston pump and a2fm16/61 hydraulic pump.
₹ 46200 / Piece Get Latest Price
| Series | A10VSO |
| Flow Rate | Upto 10LPH |
| Power | >5 HP |
| Displacement | 71 cc/rev |
| Max Pressure | 420 bar |
| Pump Type | Axial piston |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | AC Powered |
| Circuit Type | Open circuit |
| Control Type | Load sense |
| Brand | Rexroth |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | SAE mount |
| Head | 5m |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We "Bharat Hydraulic" are a Proprietorship Firm, engaged as the Distributor / Channel Partner, Retailer & Service Provider of Hydraulic Pump Repairing Service, Mild Steel Hydraulic Pump etc.
₹ 35250 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Bent axis |
| Flow Rate | Upto 10LPH |
| Power | <1 HP |
| Displacement | 28 cc/rev |
| Max Pressure | 250 bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | AC Powered |
| Control Type | Manual |
| Circuit Type | Closed circuit |
| Brand | Rexroth |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Flange mount |
| Head | 5m |
| Rotation | Clockwise |
| Shaft Type | Splined shaft |
| Frequency | 50 Hz |
| Port Size | SAE 3/4 |
| Voltage | 220 V |
| Maximum Speed | 2000 rpm |
| Displacement Version | Fixed, Variable |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 95500 / Piece Get Latest Price
| Series | K3V |
| Pump Type | Axial Piston |
| Displacement | 140 cm³/rev |
| Control Type | Hydraulic Control |
| Max Pressure | 280 bar |
| Power Source | AC Powered |
| Application | Dozer, Industrial Machine, Concrete Pump, Marine, Excavator, Wheel Loader |
| Automation Grade | Manual |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Pressure | 100 Bar |
| Flow Rate | Upto 25 LPM |
| Usage/Application | Industrial |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Condition | New |
| Motor Speed | 1000 RPM |
| Material | MS |
| Frequency | 45 Hz |
| Voltage | 200 V |
₹ 22505 / Piece Get Latest Price
| Series | K3VL |
| Pump Type | Axial Piston |
| Displacement | 140 cm³/rev |
| Control Type | Negative Control |
| Max Pressure | 280 bar |
| Power Source | AC Powered |
| Application | Excavator, Dozer, Crane, Concrete Pump, Crawler Drill, Wheel Loader, Industrial Machine, Marine |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Flow Rate | Upto 25 LPM |
| Usage/Application | Industrial |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Condition | New |
| Motor Speed | 2000 RPM |
| Material | MS |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
The K3VL series swash plate type axial piston pumps are designed to satisfy a variety of construction and off-highway applications where a medium to high pressure variable displacement pump is required.
> 28 to 200cc displacements
> 320 bar continuous pressure rating
> Load sensing, torque limiting and electronic displacement control
> Integral impellor pump available on 200cc unit
₹ 26205 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Bent axis |
| Power | 5 HP |
| Displacement | 45 cc/rev |
| Max Pressure | 250 bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | Pneumatic |
| Control Type | Manual |
| Mounting Type | Flange mount |
| Brand | Rexroth |
| Flow Rate | 10 LPM |
| Material | Cast Iron |
| Surface Finish | Polished |
| Rotation | Clockwise |
| Country of Origin | Made in India |
Md Chand Ali (Owner)
Bharat Hydraulic
Dindhandhu Jha Chawl, SR No 195/03, Jha Nagar, Gauraipada, Santosh Bhuvan, Nallasopara East, Tal-Vasai Dist.
Vasai Virar - 401209, Palghar, Maharashtra, India