Offering you a complete choice of products which include parker pgp051 fixed displacement gear pump.
₹ 50500 / Piece Get Latest Price
| Series | pgp |
| Flow Rate | Upto 10 LPM |
| Pump Type | Variable Piston |
| Displacement | 130 cm³/rev |
| Power Source | AC Powered |
| Motor Power | 5 HP |
| Control Type | Manual |
| Max Pressure | 250 bar |
| Application | Winch Drive, Mobile Machine, Off Highway, Industrial Press, Marine |
| Usage/Application | Industrial |
| Number Of Stages | Multi Stage |
| Mounting Type | SAE B |
| Shaft Type | Splined Shaft |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 230 V |
| Material | MS |
| Brand | Parker |
| Model Number | PGP051 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Md Chand Ali (Owner)
Bharat Hydraulic
Dindhandhu Jha Chawl, SR No 195/03, Jha Nagar, Gauraipada, Santosh Bhuvan, Nallasopara East, Tal-Vasai Dist.
Vasai Virar - 401209, Palghar, Maharashtra, India