Leading Distributor / Channel Partner of a10vso18dfr/31 variable axial piston pump, rexroth a4vg71 hydraulic pump and axial piston pump from Vasai Virar.
₹ 44511 / Piece Get Latest Price
| Series | A10VSO |
| Flow Rate | >50LPH |
| Power | 2 HP |
| Pump Type | Swashplate |
| Displacement | 18cc/rev. |
| Max Pressure | 350 bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | AC Powered |
| Control Type | Load sense |
| Circuit Type | Open circuit |
| Brand | Rexroth |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | SAE mount |
| Head | 5m |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 65210 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 10 LPM |
| Pump Type | Hydraulic Pump |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | AC Powered |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Pressure | 10 Bar |
| Motor Speed | 1000 RPM |
| Material | MS |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We "Bharat Hydraulic" are a Proprietorship Firm, engaged as the Distributor / Channel Partner, Retailer & Service Provider of Hydraulic Pump Repairing Service, Mild Steel Hydraulic Pump etc.
₹ 15452 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Swashplate |
| Power | 2 HP |
| Flow Rate | Upto 10LPH |
| Displacement | 45 cc/rev |
| Max Pressure | 210 bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | AC Powered |
| Control Type | Hydraulic |
| Circuit Type | Open circuit |
| Brand | Eaton |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | Flange mount |
| Rotation | Clockwise |
| Shaft Type | Splined shaft |
| Port Size | SAE 3/4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 210 V |
| Speed | 2200 rpm |
Minimum order quantity: 1 Piece
Md Chand Ali (Owner)
Bharat Hydraulic
Dindhandhu Jha Chawl, SR No 195/03, Jha Nagar, Gauraipada, Santosh Bhuvan, Nallasopara East, Tal-Vasai Dist.
Vasai Virar - 401209, Palghar, Maharashtra, India