Leading Distributor / Channel Partner of pvr series yuken hydraulic pump and youken hydraulic pump from Vasai Virar.
₹ 12620 / Piece Get Latest Price
| Series | PVR |
| Motor Horsepower | Upto 1 HP |
| Pump Type | Vane Pump |
| Displacement | 40 cm³/rev |
| Control Type | Manual |
| Max Pressure | 280 bar |
| Application | Injection Moulding, Plastic Machine |
| Motor Speed | 1000 RPM |
| Material | MS |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Geometric Displacement | 11.5 cu.cc/rev |
| Maximum Working Pressure | 175 bar |
| Direction of Rotation | Clockwise |
| Shaft | Straight Keyed Shaft |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12420 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Rotary Pump |
| Displacement | 28 cc/rev |
| Max Operating Pressure | 280 bar |
| Brand | Yuken |
| Usage / Application | Tractor Loader |
| Power Source | AC Powered |
| Pump Configuration | Single Pump |
| Automation Grade | Manual |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Pressure | 10 Bar |
| Flow Rate | 10 LPM |
| Power | Ac |
| Usage/Application | Industrial |
| Shaft Type | Keyed |
| Motor Speed | 1000 RPM |
| Max Speed | 1600 rpm |
| Material | Cast iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 225 V |
| Features | low noise pump |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We "Bharat Hydraulic" are a Proprietorship Firm, engaged as the Distributor / Channel Partner, Retailer & Service Provider of Hydraulic Pump Repairing Service, Mild Steel Hydraulic Pump etc.
Md Chand Ali (Owner)
Bharat Hydraulic
Dindhandhu Jha Chawl, SR No 195/03, Jha Nagar, Gauraipada, Santosh Bhuvan, Nallasopara East, Tal-Vasai Dist.
Vasai Virar - 401209, Palghar, Maharashtra, India