Providing you the best range of danfoss omr hydraulic motor, danfoss omv 315 hydraulic motor, danfoss hydraulic motor, omts 250 v hydraulic motor, oms 250 hydraulic motor and omss 160 hydraulic motor with effective & timely delivery.
₹ 10404 / Piece Get Latest Price
| Rated Speed | 500 RPM |
| Displacement | 100 cc/rev |
| Max Pressure | 175 bar |
| Mounting Type | Wheel Mount |
| Shaft Type | Keyed Shaft |
| Rotation | Clockwise |
| Power | Electric power |
| Model Name/Number | Omr 80 |
| Motor Speed | 500 RPM |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 190 V |
| Frequency | 45 Hz |
| Motor Voltage | Ac source |
| Series | OMR |
| Type | Hydraulic Motor |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 44206 / Piece Get Latest Price
| Series | OMV |
| Displacement | 315 cc/rev |
| Max Pressure | 200 bar |
| Type | Hydraulic Motor |
| Mounting Type | Flange Mounted |
| Shaft Type | Keyed Shaft |
| Rotation | Clockwise |
| Motor Speed | 300 RPM |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Single Phase |
| Hydraulic Fluid | Yes |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Wooden Box |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12859 / Piece Get Latest Price
| Motor Speed | 2000 RPM |
| Type | Hydraulic Motor |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Single Phase |
| Hydraulic Fluid | Yes |
| Voltage | 235 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Finish | Color Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Bharat Hydraulic is a distinguished Retailer, Service Provider and Trader offering an enormous consignment Of Hydraulic Pump Repairing Service, Mild Steel Hyraulic Pump etc.
₹ 37400 / Piece Get Latest Price
| Series | OMTS |
| Displacement | 250 cc/rev |
| Max Pressure | 200 bar |
| Type | Hydraulic Motor |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Shaft Type | Keyed Shaft |
| Rotation | Bidirectional |
| Motor Speed | 150 RPM |
| Material | Aluminum |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 32700 / Piece Get Latest Price
| Series | OMS |
| Rated Speed | 800 RPM |
| Displacement | 250 cc/rev |
| Max Pressure | 200 bar |
| Type | Hydraulic Motor |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Shaft Type | Keyed Shaft |
| Rotation | Clockwise |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Usage/Application | Industrial |
| Model Number | OMSS 250 |
Bharat Hydraulic is a distinguished Retailer, Service Provider and Trader offering an enormous consignment Of Hydraulic Pump Repairing Service, Mild Steel Hyraulic Pump etc.
₹ 33410 / Piece Get Latest Price
| Motor Speed | 200 RPM |
| Type | Hydraulic Motor |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 225 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Number | OMSS 160 |
₹ 32134 / Piece Get Latest Price
| Series | OMS |
| Displacement | 315 cc/rev |
| Max Pressure | 200 bar |
| Type | Hydraulic Motor |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| Shaft Type | Keyed Shaft |
| Rotation | Bidirectional |
| Motor Speed | 1800 RPM |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Hydraulic Fluid | Yes |
| Voltage | 205 V |
| Frequency | 45 Hz |
| Packaging Type | Wooden Box |
₹ 65428 / Piece Get Latest Price
| Motor Type | Orbital Motor |
| Series | OMTS |
| Displacement | 400 cc/rev |
| Max Pressure | 250 bar |
| Type | Hydraulic Motor |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| Shaft Type | Straight Shaft |
| Rotation | Bidirectional |
| Motor Speed | 3000 RPM |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Single Phase |
| Hydraulic Fluid | Yes |
| Country of Origin | Denmark |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Finish | Powder Coated |
₹ 18520 / Piece Get Latest Price
| Motor Speed | 1000 RPM |
| Type | Hydraulic Motor |
| Power | Ac power |
| Model Name/Number | OMTS hydraulic motor |
| Brand | Danfoss |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Motor Voltage | 140 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
we "Bharat Hydraulic" are a Proprietorship Firm, engaged as the Distributor / Channel Partner, Retailer & Service Provider of Hydraulic Pump Repairing Service, Mild Steel Hydraulic Pump etc.
Md Chand Ali (Owner)
Bharat Hydraulic
Dindhandhu Jha Chawl, SR No 195/03, Jha Nagar, Gauraipada, Santosh Bhuvan, Nallasopara East, Tal-Vasai Dist.
Vasai Virar - 401209, Palghar, Maharashtra, India