Our product range includes a wide range of hydraulic piston pump.
₹ 28280 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Swashplate |
| Power | >5 HP |
| Displacement | 140 cc/rev |
| Max Pressure | 315 bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | AC Powered |
| Control Type | Electronic |
| Mounting Type | SAE mount |
| Brand | kawasaki hydraulic pump |
| Flow Rate | 50 LPM |
| Surface Finish | Color Coated |
| Material | Cast Iron |
| Rotation | Clockwise |
| Shaft Type | Keyed shaft |
| Head | 5m |
| Port Size | G1 1/4 |
| Circuit Type | Closed circuit |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 230 V |
| Displacement Version | Variable, Fixed |
Minimum order quantity: 1 Piece
Md Chand Ali (Owner)
Bharat Hydraulic
Dindhandhu Jha Chawl, SR No 195/03, Jha Nagar, Gauraipada, Santosh Bhuvan, Nallasopara East, Tal-Vasai Dist.
Vasai Virar - 401209, Palghar, Maharashtra, India