Offering you a complete choice of products which include rexroth bent hydraulic axial piston pump, rexroth a4vg71 axial piston variable pump, denison hydraulic pump and parker piston variable pump.
₹ 74450 / Piece Get Latest Price
| Power | 5 HP |
| Pump Type | Bent axis |
| Displacement | 45 cc/rev |
| Max Pressure | 350 bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | AC Powered |
| Control Type | Load sense |
| Circuit Type | Closed circuit |
| Flow Rate | Upto 10 LPM |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Type | ISO mount |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 230 V |
| Speed | 1600 Rpm |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Rexroth |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 115255 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Swashplate |
| Power | 3 HP |
| Flow Rate | Upto 10LPH |
| Displacement | 71 cc/rev |
| Max Pressure | 420 bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | AC Powered |
| Control Type | Electric |
| Circuit Type | Closed circuit |
| Material | Cast Iron |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Rexroth |
| Model No | A4VG71 |
₹ 45021 / Piece Get Latest Price
| Series | T6 |
| Pump Type | Hydraulic Pump |
| Motor Speed | Upto 1000 RPM |
| Displacement | 45 cm³/rev |
| Max Pressure | 160 bar |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Power Source | Hydraulic Drive |
| No Of Sections | Single Pump |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Motor Horsepower | 2 HP |
| Pressure | 10 Bar |
| Flow Rate | 20 LPM |
| Usage/Application | Industrial |
| Shaft Type | Splined Shaft |
| Application | Power Pack, Injection Moulding, Press |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 101501 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Variable piston |
| Power | >20 HP |
| Displacement | 71 cc/rev |
| Max Pressure | 300 bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | AC Powered |
| Control Type | Load sense |
| Max Flow Rate | 50 LPM |
| Application | Mobile machine, Industrial |
| Brand | Parker |
| Material | Cast iron |
| Phase | Single |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Speed | 1800 rpm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Md Chand Ali (Owner)
Bharat Hydraulic
Dindhandhu Jha Chawl, SR No 195/03, Jha Nagar, Gauraipada, Santosh Bhuvan, Nallasopara East, Tal-Vasai Dist.
Vasai Virar - 401209, Palghar, Maharashtra, India