Pioneers in the industry, we offer rexroth hydraulic piston pump repairing service, rexroth axial piston hydraulic pump repair service, poclain hydraulic piston pump, sai hydraulic motor and sauer danfoss piston pump repair from India.
₹ 45765 / Piece Get Latest Price
| Service Location | Pan India |
| Service Type | Rexroth Hydraulic Piston Pump Repairing |
| Service Mode | Offline |
| Service Duration | 2 days |
| Voltage | 210 V |
| Speed | 1600 rpm |
₹ 22125 / Piece Get Latest Price
| Type | Hydraulic Motor |
| Power | Electric |
| Motor Voltage | 300 V |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Three Phase |
| Rated Speed | 2200 RPM |
| Frequency | 50 Hz |
| Finish | Polished |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Usage | Industrial |
| Motor Power | 2 HP |
₹ 12140 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | Upto 10 LPM |
| Power | 2 HP |
| Usage/Application | Hydraulic Equipment |
| Power Source | Hydraulic Drive |
| Max Flow Rate | <50 LPM |
| Material | Cast Iron |
| Head | 5m |
| Displacement Version | Variable |
| Brand | Poclain |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are engaged in offering Poclain Hydraulic Piston Pump to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 42200 / Piece Get Latest Price
| Motor Type | SAI GM Series |
| Displacement | 100 cc/rev |
| Max Pressure | 160 bar |
| Service Location | Maharashtra |
| Mounting Type | Flange Mount |
| Shaft Type | Splined Shaft |
| Rotation | Clockwise |
| Speed Range | Up to 300 rpm |
| Application | Wheel Drive, Conveyor Drive, Industrial Press, Winch Drive |
| Country Of Origin | Italy |
| Service Type | Sai Hydraulic Motor Repairing |
| Service Mode | Offline |
| Service Duration | 2 days |
| Material | MS |
| Speed | 1400 rpm |
Minimum order quantity: 1 Piece
This manual includes information for the normal
operation, maintenance, and servicing of the BD family
of hydrostatic motors.
The manual also includes the description of the units
and their individual components, troubleshooting
information, adjustment instructions, and minor repair
procedures.
Unit warranty obligations should not be affected if
maintenance, adjustment, and minor repairs are
performed according to the procedures described in this
manual.
Many service and adjustment activities can be
performed without removing the unit from the vehicle or
machine.
However, adequate access to the unit must be available,
and the unit must be thoroughly cleaned before
beginning maintenance, adjustment, or repair activities.
Since dirt and contamination are the greatest enemies of
any type of hydraulic equipment, cleanliness
requirements must be strictly adhered to. This is
especially important when changing the system filter and
during adjustment and repair activities.
For further information refer to BD Technical Information.
For information about fluid requirements refer to SAI.
A worldwide network of SAI Authorized Service Centers
is available should repairs be needed. Contact any SAI
Authorized Service Center for details. A list of all Service
Centers can be found in SAI brochure .
Order codes
MOTOR CODE BD - (1) (2) (3) (4) + (5) (6) ; (7) (8)
1 Nominal displacement: see motor displacement table
2 Shaft Options:
9 = female 40-3-12 DIN 5480
10=female 65-3-20 DIN 5480
2 = tapered keyed
8 = cylindrical keyed
3 Bearings: H= standard roller bearings
GP= spherical roller bearing on motor
cover side
G = spherical roller bearings
4 Other options: SV = stainless steel shaft sleeve
A = high pressure shaft seal ( 5 bar
cont. 10 bar peak)
V = Vyton seals
I = case press. Relief valve
U = without shaft seal
5 Distributor: D40 1 ‘’BSP
D47=1” SAE 3000 psi
D90= 1,5” SAE 6000 psi
6 Tachometer: K = Predisposed for tachometer
J = with tachometer coupling
7 Direction of shaft
rotation:
L = anti-clockwise rotation
R = clockwise rotation
8 Distributor cover
position: no code =
position DM1
no code = position DM1
J = with tachometer coupling
₹ 65109 / Piece Get Latest Price
| Service Location | Pan India |
| Service Type | Piston Pump Repair |
| Payment Mode | Online/Offline |
| Service Duration | 1 Day |
| Service Mode | Offline |
| Material | MS |
| Features | Durable |
| Voltage | 210 V |
Md Chand Ali (Owner)
Bharat Hydraulic
Dindhandhu Jha Chawl, SR No 195/03, Jha Nagar, Gauraipada, Santosh Bhuvan, Nallasopara East, Tal-Vasai Dist.
Vasai Virar - 401209, Palghar, Maharashtra, India