Offering you a complete choice of products which include mild steel hydraulic piston pump.
₹ 252210 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Swashplate |
| Power | 1 HP |
| Displacement | 140 cc/rev |
| Max Pressure | 420 bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | Pneumatic |
| Control Type | Electronic |
| Mounting Type | ISO mount |
| Brand | Rexroth |
| Flow Rate | 40 LPM |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Material | Mild Steel |
| Head | 5m |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 230 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Md Chand Ali (Owner)
Bharat Hydraulic
Dindhandhu Jha Chawl, SR No 195/03, Jha Nagar, Gauraipada, Santosh Bhuvan, Nallasopara East, Tal-Vasai Dist.
Vasai Virar - 401209, Palghar, Maharashtra, India