We are a leading Distributor / Channel Partner of kawasaki k5v80dt hydraulic piston pump and kawasaki k3vls hydraulic pump from Vasai Virar, India.
₹ 150856 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Hydraulic Pumps |
| Displacement | 250 cc/rev |
| Max Pressure | 210 bar |
| Control Type | Manual |
| Mounting Type | Flange mount |
| Power Source | AC Powered |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Brand | Kawasaki |
| Model Name/Number | K5v80dt |
| Flow Rate | Upto 25 LPM |
| Usage/Application | Construction machine usage |
| Rotation | Clockwise |
| Shaft Type | Keyed shaft |
| Motor Speed | 2000 RPM |
| Port Size | G3/4 |
| Material | MS |
| Circuit Type | Open circuit |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are engaged in offering Kawasaki K5v80dt Hydraulic Piston Pump to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 35050 / Piece Get Latest Price
| Series | K3V |
| Pump Type | Rotary Pump |
| Displacement | 80 cm³/rev |
| Control Type | Hydraulic Control |
| Max Pressure | 280 bar |
| Power Source | AC Powered |
| Application | Dozer, Excavator, Wheel Loader, Crawler Drill |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Brand | Kawasaki |
| Model Name/Number | K3vls series |
| Flow Rate | 75 |
| Usage/Application | Indusrial |
| Motor Speed | 1000 RPM |
| Material | MS |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 200 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
K3vl80
Md Chand Ali (Owner)
Bharat Hydraulic
Dindhandhu Jha Chawl, SR No 195/03, Jha Nagar, Gauraipada, Santosh Bhuvan, Nallasopara East, Tal-Vasai Dist.
Vasai Virar - 401209, Palghar, Maharashtra, India