Prominent & Leading Distributor / Channel Partner from Vasai Virar, we offer sauer danfoss series 90 axial piston pump and danfoss hydraulic piston pump.
₹ 26256 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Swashplate |
| Flow Rate | Upto 10LPH |
| Power | 4 HP |
| Displacement | 125 cc/rev |
| Max Pressure | 315 bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | AC Powered |
| Control Type | Hydraulic |
| Max Flow Rate | 300 LPM |
| Circuit Type | Closed circuit |
| Model Name/Number | 90L055KA1N6S3C6C03 |
| Brand | Sauer Danfoss |
| Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Speed | 2300 rpm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 26655 / Piece Get Latest Price
| Series | Sauer PV |
| Pump Type | Piston Pump |
| Displacement | 45 cm³/rev |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Control Type | Hydraulic Control |
| Max Pressure | 280 bar |
| Power Source | Pneumatic |
| Application | Compactor, Excavator, Wheel Loader |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Motor Horsepower | 45 HP |
| Pressure | 10 Bar |
| Brand | Danfoss |
| Model Name/Number | JRL045BLS2020NNN3 |
| Flow Rate | 20 LPM |
| Usage/Application | Construction And Industrial |
| Mounting Type | SAE B |
| Shaft Type | Keyed Shaft |
| Motor Speed | 2000 RPM |
| Material | MS |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 230 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
Md Chand Ali (Owner)
Bharat Hydraulic
Dindhandhu Jha Chawl, SR No 195/03, Jha Nagar, Gauraipada, Santosh Bhuvan, Nallasopara East, Tal-Vasai Dist.
Vasai Virar - 401209, Palghar, Maharashtra, India