Distributor / Channel Partner of a wide range of products which include danfoss hydraulic piston pump and danfoss hydraulic pump.
₹ 42001 / Piece Get Latest Price
| Power | 4 HP |
| Pressure Rating | Upto 100 bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | AC Powered |
| Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 225 V |
| Maximum Speed | 1850 rpm |
| Displacement Version | Variable, Fixed |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Bharat Hydraulic is a distinguished Retailer, Service Provider and Trader offering an enormous consignment Of Hydraulic Pump Repairing Service, Mild Steel Hyraulic Pump etc.
₹ 124620 / Piece Get Latest Price
| Series | Sauer PV |
| Rated Speed | 2000 RPM |
| Pump Type | Variable Piston |
| Displacement | 100 cm³/rev |
| Type | Hydraulic Motor |
| Control Type | Manual |
| Max Pressure | 280 bar |
| Application | Marine, Excavator, Road Machine, Wheel Loader, Agriculture |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Single Phase |
| Hydraulic Fluid | Yes |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Finish | Powder Coated |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 1 Piece
Bharat Hydraulic is a distinguished Retailer, Service Provider and Trader offering an enormous consignment Of Hydraulic Pump Repairing Service, Mild Steel Hyraulic Pump etc.
Md Chand Ali (Owner)
Bharat Hydraulic
Dindhandhu Jha Chawl, SR No 195/03, Jha Nagar, Gauraipada, Santosh Bhuvan, Nallasopara East, Tal-Vasai Dist.
Vasai Virar - 401209, Palghar, Maharashtra, India