Pioneers in the industry, we offer rexroth a11vo130 hydraulic pump and a2fo63/61 rexroth bosch piston pumps from India.
₹ 167622 / Piece Get Latest Price
| Series | A11VO |
| Pump Type | Hydraulic Pumps |
| Displacement | 140Cm³/rev. |
| Control Type | Electric Proportional |
| Max Pressure | 250 bar |
| Power Source | AC Powered |
| Mounting Type | SAE A |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Horsepower | 4 HP |
| Flow Rate | 20 LPM |
| Usage/Application | Industrial |
| Motor Speed | 1000 RPM |
| Material | MS |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 200 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We "Bharat Hydraulic" are a Proprietorship Firm, engaged as the Distributor / Channel Partner, Retailer & Service Provider of Hydraulic Pump Repairing Service, Mild Steel Hydraulic Pump etc.
₹ 56456 / Piece Get Latest Price
| Series | A2FO |
| Power | 1 HP |
| Displacement | 28 cc/rev |
| Max Pressure | 210 bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | Pneumatic |
| Pump Type | Bent axis |
| Control Type | Mechanical |
| Mounting Type | Flange mount |
| Discharge | Upto 50LPH |
| Material | Cast Iron |
| Rotation | Clockwise |
| Shaft Type | Keyed shaft |
| Port Size | G3/4 |
| Frequency | 35 Hz |
| Voltage | 180 V |
| Model Number | A2FO63/61 |
| Brand | Rexroth |
Minimum order quantity: 1 Piece
Md Chand Ali (Owner)
Bharat Hydraulic
Dindhandhu Jha Chawl, SR No 195/03, Jha Nagar, Gauraipada, Santosh Bhuvan, Nallasopara East, Tal-Vasai Dist.
Vasai Virar - 401209, Palghar, Maharashtra, India