Prominent & Leading Distributor / Channel Partner from Vasai Virar, we offer 3321 vickers piston pump kit, parker pv series axial piston variable displacement pump, hydraulic axial piston motor, eaton hydraulics piston pumps, bruninghaus hydromatik (high pressure pump) and rexroth closed-circuit hydraulic piston pump.
₹ 104100 / Piece Get Latest Price
| Series | V2010 |
| Pump Type | Axial piston |
| Displacement | 75 cc |
| Max Pressure | 350 bar |
| Control Type | Pressure comp |
| Mounting Type | SAE mount |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Surface Finish | Color Coated |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Speed | 1800 rpm |
| Model No | 3321 |
₹ 343010 / Piece Get Latest Price
| Series | PV |
| Pump Type | Piston Pump |
| Discharge | 15LPH |
| Displacement | 90 cc/rev |
| Control Type | Load Sensing |
| Max Pressure | 350 bar |
| Application | Industrial Press, Mobile Machine, Marine |
| Model Name/Number | PV Series |
| Material | MS |
| Head | 5 m |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50 Hz |
| Max Rpm | 1600 |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 34300 / Piece Get Latest Price
| Power | 4 HP |
| Displacement | 400 cc/rev |
| Max Pressure | 300 bar |
| Motor Type | Swing Motor |
| Power Source | Hydraulic Drive |
| Max Flow Rate | 50 LPM |
| With Gearbox | No |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| Material | Cast Iron |
| Rotation | Clockwise |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 230 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Speed | 1500RPM |
| Usage/Application | Hydraulic Equipment |
| Max Speed | 2000 rpm |
| Application | Industrial |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 44600 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Axial piston |
| Power | 5 HP |
| Displacement | 90 cc/rev |
| Max Pressure | 210 bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | AC Powered |
| Control Type | Manual |
| Mounting Type | Flange mount |
| Brand | Eaton |
| Flow Rate | 50 LPM |
| Material | Cast Iron |
| Rotation | Clockwise |
| Head | 25 m |
| Shaft Type | Keyed shaft |
| Port Size | G3/4 |
| Frequency | 50 Hz |
| Circuit Type | Open circuit |
| Voltage | 225 V |
| Maximum Speed | 1900 rpm |
| Displacement Version | Variable, Fixed |
Minimum order quantity: 1 Piece
Bharat Hydraulic is a distinguished Retailer, Service Provider and Trader offering an enormous consignment Of Hydraulic Pump Repairing Service, Mild Steel Hyraulic Pump etc.
₹ 55102 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Centrifugal Pump |
| Maximum Head | 120 m |
| Motor Phase | Single Phase |
| Material | Cast Iron |
| Maximum Flow Rate | 500 LPM |
| Power Source | Hydraulic Drive |
| Phase | Single Phase |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Flow Rate | 20 LPM |
| Usage/Application | Industrial,Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Motor Power | 10 HP |
| Motor Horsepower | 3 HP |
Minimum order quantity: 1 Piece
Bharat Hydraulic is a distinguished Retailer, Service Provider and Trader offering an enormous consignment Of Hydraulic Pump Repairing Service, Mild Steel Hyraulic Pump etc.
₹ 245480 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 30 LPM |
| Power | >5 HP |
| Power Source | AC Powered |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 240 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Bharat Hydraulic is a distinguished Retailer, Service Provider and Trader offering an enormous consignment Of Hydraulic Pump Repairing Service, Mild Steel Hyraulic Pump etc.
₹ 44200 / Piece Get Latest Price
| Series | Daikin V15 |
| Pump Type | Hydraulic Pumps |
| Motor Speed | Upto 1000 RPM |
| Displacement | 15cm³/rev |
| Control Type | Manual |
| Max Pressure | 280 bar |
| Application | Injection Moulding, Power Pack, Plastic Machine, Machine Tool |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Flow Rate | 20 LPM |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | MS |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We "Bharat Hydraulic" are a Proprietorship Firm, engaged as the Distributor / Channel Partner, Retailer & Service Provider of Hydraulic Pump Repairing Service, Mild Steel Hydraulic Pump etc.
₹ 36400 / Piece Get Latest Price
| Service Location | Pan India |
| Service Type | Pump Repairing Services |
| Payment Mode | Online/Offline |
| Service Duration | 1 Day |
| Service Mode | Offline |
| Material | Cast Iron |
| Pack Type | Wooden Box |
₹ 96300 / Piece Get Latest Price
| Series | A56 |
| Power | 1 HP |
| Displacement | 56 cc/rev |
| Max Pressure | 300 bar |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Source | Pneumatic |
| Pump Type | Variable piston |
| Max Flow Rate | <50 LPM |
| Control Type | Load sense |
| Mounting Type | ISO mount |
| Material | Cast Iron |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Yuken |
Bharat Hydraulic is a distinguished Retailer, Service Provider and Trader offering an enormous consignment Of Hydraulic Pump Repairing Service, Mild Steel Hyraulic Pump etc.
Md Chand Ali (Owner)
Bharat Hydraulic
Dindhandhu Jha Chawl, SR No 195/03, Jha Nagar, Gauraipada, Santosh Bhuvan, Nallasopara East, Tal-Vasai Dist.
Vasai Virar - 401209, Palghar, Maharashtra, India